TLC1549CDR
Category : Integrated Circuits (ICs) Data Acquisition Analog to Digital Converters (ADC)
Number of Inputs : 1
Operating Temperature : 0°C ~ 70°C
Input Type : Single Ended
Package / Case : 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Number of Bits : 10
Sampling Rate (Per Second) : 38k
Number of A/D Converters : 1
Configuration : S/H-ADC
Voltage - Supply, Analog : 5V
Package : Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel®
Reference Type : External
Ratio - S/H:ADC : 1:1
Architecture : SAR
Product Status : Active
Features : -
Mounting Type : Surface Mount
Data Interface : SPI
Voltage - Supply, Digital : 5V